Uskladňování sýru a másla

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 8
 

     Prostor mrazicího boxu ledničky  bychom měli vždy dobře využít.  Máslo a sýr koupíte kdykoli a vždy v dobré kvalitě. Proto se do pokrmů přidávají vždy čerstvé, i když v lednici po určitou dobu na kvalitě neztratí. při hospodárném využívání zbylých pokrmů, racionální a rychlé přípravě dílčích částí jídel se však bez mrazicího boxu těžko obejdete.

Bylinkové máslo a jiné máslové směsi připravujte z 250 g másla. Práci s jeho přípravou budete mít jen jednou, ale používat je můžete mnohokrát. postupujte tak, že pevnější pergamenový papír potřete olejem, vložte měkké máslo důkladně promíchané s přísadami a na hrubo vyválejte váleček. Pak jednu stranu papíru přeložte., tvar vyhlaďte a z boku urovnejte špachtlí. Máslo zabalte v denních dávkách a zmrazte až na 5 měsíců. Aby rychle povolilo, položte je na 30 minut do studené vody a nakrájejte na plátky. Bylinkové máslo, kterým ochucujete steaky, vařené brambory nebo zeleninové přílohy, použijte polorozmrazené.

Letní máslo je často žloutkově žluté a můžete jím mazat krátce po vyjmutí z lednice. Je chutnější, aromatičtější a bohatší na vitamíny než zimní máslo.Kdo má zájem, může je do zásoby zmrazit až na 8 měsíců. pokud je rozmrazujete přes noc, chutná příští ráno jako čerstvé.

Krájený sýr k mrazení příliš nehodí, plátky se snadno drolí. podmíněně se mohou zmrazit plnotučné druhy, jestliže je nezmrazíte na dobu delší než 14 dní. Krájený a tvrdý sýr určený na strouhání můžete zmrazit do 7 měsíců, strouhaný sýr jen do 3 měsíců.

Měkký sýr se ke zmrazení hodí lépe. Dejte jej do mrazničky, když je plně zralý, a skladujte do 7 měsíců. Nezapomeňte jej 3 hodiny před použitím vyjmout a rozmrazit při pokojové teplotě. Rozmrazený sýr  potřebujte do 2 dnů a po tuto dobu jej v ledničce odložte do přihrádky, určené pro sýry nebo zeleninu. Při podávání by měl mít pokojovou teplotu, aby vyniklo jeho aroma.